Zarówno darowanie, jak i przyjmowanie upominków jest bez wątpienia bardzo przyjemne, czasami jednakże mogą przy tym wyniknąć jakieś niezręczności czy małe gafy.

Czasami na przykład nie wiadomo, jaką cenę powinien mieć prezent, choć oczywiście wersja oficjalna jest taka, że ważna jest nie jego wartość, ale sama pamięć i gest. Wygląda to jednak różnie, a problemów może przysporzyć zwłaszcza kwestia prezentów luksusowych – wyszukanych, mniej typowych i rzecz jasna kosztownych. Czy warto je wręczać? Luksusowe prezenty powinny dawać sobie osoby, które na to stać i mające podobny stan posiadania. Oczywiście nierzadko osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, pragnie zaimponować i wydaje wiele na kosztowny prezent, co jednak może być nie zawsze dobrze odbierane.

Podobnie lepiej nie wręczać luksusowych podarunków osobom, które mają nieadekwatną do tego stopę życiową i mogą być zażenowane takim podarkiem.

Warto również zastanowić się nad stroną praktyczną – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje drogich perfum, a znienacka zostanie takimi obdarowana, może postrzegać je jako wyrzucanie pieniędzy w błoto bądź też będzie jej szkoda ich używać do tego stopnia, że wcale się na to nie zdecyduje. Rozsądniej więc kupować w takich sytuacjach prezenty skromniejsze, lecz za to bardziej przemyślane, lepiej dopasowane do gustu osoby obdarowywanej czy też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent wykonany przez siebie samodzielnie albo coś innego, na przykład spędzić razem czas. O tym warto pamiętać. Nawet gdy daje się komuś najwspanialszy, najbardziej luksusowy prezent i osoba ta jest nim zachwycona, nie oznacza to, że można obnosić się ze swym darem i przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a zwłaszcza przed tą osobą. Jest to działanie wielce nietaktowne i łatwo robiąc to wyrobić sobie opinię człowieka interesownego, niewychowanego oraz niekulturalnego. Kiedy więc uważa się, że wręczenie takiego upominku to zbyt duże dokonanie, by można było utrzymać jego cenę w tajemnicy, lepiej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś skromniejszego..
Link do strony internetowej: oryginalny prezent na 18 dla dziewczyny

Zobacz:
Zapis paragonów w programie urządzeń fiskalnych Poznań
Co musicie wiedzieć przed rozwodem?
Akcesoria do bagażników samochodowych
Podzespoły samochodowe